Joskus takakansiteksti osuu hyvin lähelle totuutta, mutta useammin käy niin, että totuudesta ei voisi päästä kauemmas. Joskus taas molemmat kohdat yhdistyvät samassa takakannessa. Tätä pikku juttua pohdiskellessa tulee aina mieleen kyseinen leffa, joka totuuspohjaisen esikuvansa mukaisesti vie katsojat laittomassa kisassa Jenkkilän rannikolta toiselle.
“Maailman suurimman, nopeimman, hulluimman ja laittomimman autokilpailun lähtölaukaus kajahti juuri.”
Kaikkien aikojen parhaat kilpailut saadaan aikaan, kun unohdetaan säännöt. Kanuunankuularallin ainoana sääntönä on, että voittajaksi selviää se, joka taittaa matkan Atlantilta Tyynellemerelle nopeimmin. Kaikki saavat osallistua, menopeli on vapaa. Voittajaksi ei kuitenkaan ehkä selviä se, jonka auto on nopein, vaan jonka auto on nopea, mielikuvitus ehtymätön ja omatunto venyvä. Kisassa on mukana muun muassa “ambulanssikuskej”, sheikki, japanilainen rallikuski ja pari “pastoria”. Kilpailijoiden kädet ovat vapaat. Kyllä, lähtöasemat ovat niin kunnossa kuin ne vaan voi saada.
” — nyt lähdetään helvetinmoista kyytiä!”
Vai lähdetäänkö? Matka starttaa niin monella tyylillä kuin on osanottajia, mutta vauhtia leffasta ei löydy likimainkaan tarpeeksi. Itse asiassa pettymys ei ole kovinkaan kaukana. Vauhdin puute onkin elokuvan pahin miinus.
” — poliisien kadotessa yhä kauemmaksi peruutuspeilissä.”
Viranomaisia vältellään konstilla jos toisella, ja aiheesta saadaan leffan parhaat naurut. Pääasiana kun on, että kiinni ei jäädä! Sen sijaan kilpakumppaneille aiheutettava vahinko on minimissään. Kyllä niitä ilkeyksiä olisi nyt pitänyt saada edes vauhdinpuutteen korvaajaksi.
“The Cannonball Run on 5000 kilometriä — hervotonta huumoria.”
Mutta mikä leffassa sitten on niin hyvää, jos kaikkea tuntuu olevan liian vähän. Oikeastaan kaikkea muuta on liian vähän, mutta huumoria piisaa. Vitsejä lentää lähes joka välissä ja lopussa, juuri ennen maaliviivaa koittava toimintakohtaus on hengenvaarallista tavaraa: se lähes tappaa nauruun. Näyttelijät toteuttavat hienosti roolejaan, vaikkei niissä paljon näyttelemistä tarvita. Parhaan roolisuorituksen hoitaa Roger Moore, jonka roolista en livauta enempää. Lisäksi eräs kilpailija ei ole niin selvätolkkuinen kuin päällepäin näyttää.
” — ovat tehneet tästä kaikkien aikojen legendaarisimman kaahailuelokuvan.”
No, mielipideasiahan tämäkin on. Allekirjoittaneen mielestä Kanuunankuularalli kuitenkin hakkaa mennen tullen Drivenin ja Puhallettu 60 sekunnissa kaltaiset stunttiosaston tylsät leffat. Pitääkin laittaa ehdottomasti kakkososan suhteen hakutoiminto päälle.
nimimerkki: Allekirjoittanut