Odotukset tästä elokuvasta olivat melko korkealla, sillä pidän vampyyri- ja kauhuleffoista. Epäilyksiä herätti ainoastaan se, ettei tästä ole paljoakaan näkynyt arvosteluja. Eikä se ole muutoinkaan ollut “pinnalla”, vaikka on sentään legendan, John Carpenterin ohjaus. Luotin Carpenteriin, hyvään aiheeseen ja James Woodsiin.
Elokuvan alussa jo käy ilmi, ettei tämä ole ollenkaan sellainen kauhufilmi, joihin perinteisesti vampyyri -elokuvissa on totuttu. Enemmänkin kuvaus muistuttaa uuteen ympäristöön siirrettyä lännen elokuvaa. James Woods vampyyrisaalistajakavereineen hetkittäin jopa pysähtyy poseeraamaan aseet olkapäällä italo-western tyyliin. Woodsin esittämä Jack Crow on rankka jätkä, joka antaa kaikille turpiin. Hän johtaa vampyyrien saalistajien ryhmää, jotka käyvät valoisaan aikaan kaivamassa vampyyreitä esiin ja tuhoavat ne.
Veri ja sisälmykset lentää. Vampyyrit eivät tyydy pelkästään pureksimaan kaulasuonia, vaan pistävät miehiä ja naisia palasiksi vihan vimmalla. Saman tekee Jack Crow vampyyreille. Pahaksi onneksi Crown ryhmän tyhjentämän vampyyripesän pomo, Mestari, vampyyri Valek jää henkiin ja tuhoaa Jackin ryhmän. Vain Jackin kaveri Montoya jää henkiin. Jack, Montoya ja isä Guiteau lähtevät kolmistaan saalistamaan Valekia. Apuna heillä on vampyyrin purema tyttö, jolla on telepaattinen yhteys Valekiin. Valek puolestaan etsii vanhaa Berzierin mustaa ristiä, jonka avulla vampyyrit voivat saada kyvyn liikkua päivänvalossa.
Vampires on kohtuullinen toimintaelokuva. Mutta se ei riitä. Kaikesta kauheudestaan huolimatta elokuvasta puuttuu kokonaan kauhu-elementti. Ei mitään, joka säikäyttäisi katsojan tai pitäisi piinaavassa jännityksessä. Vampyyrit ovat vampyyrien näköisiä ja efektit ihan hienoja, mutta tärkein, oikea tunnelma puuttuu.
Parasta elokuvassa on hyvät äänet. Efektit ja musiikit kuuluvat keskimääräistä hienommin. Carpenterin musiikkikin on toimivaa. James Woods on myöskin hyvä kovanaaman roolissaan, vaikka vähän överiksi meneekin. Plussaksi on laskettava myös Sheryl Lee, joka tuo rumaan elokuvaan kauneutta.
nimimerkki: Jarski