Alien ja Predator ovat kiistatta elokuvamaailman tunnetuimpia hirviöitä. Entä mitä syntyisi jos nämä kaksi hirviötä ottaisivat mittaa toisistaan? No siihen saatin vastaus vuonna 2004, kun nämä hirviöt taistelivat jäätikön alla.
Näköjään nämä välit jäivät selvittämättä Strause-veljesten mielestä, joten he päättivät tekaista uuden mittelön.
Elokuvahan alkaa siitä kun Predatorin sisältä syntynyt Predalien rupeaa riehumaan Predatorien aluksella ja tästä johtuen alus hajoaa ja syöksyy maahan lähelle Coloradon pikkukylää. Ja sitten, kuten “arvata saattaa”, pikkuiset Facehuggerit lähtevät juoksemaan kilpaa kohti uhreja. Mitenkäs Predator? No Predatorien alukselta lähetty jonkinlainen hätäkutsu menee Predatorien planeetalle ja sieltä lähtee matkaan kokenut Predator tekemään selvää Predalienista ja Alien-laumoista. Ja jälleen kerran ihmiset saavat maksaa.
Odotin elokuvalta ehkä vähän enemmän kuin mitä se on, mutta ei AVP2 huono elokuva ole, ehei. Siitä vaan on sattunut unohtumaan monia tärkeitä asioita. Juoni on vähän sitä sun tätä, mutta sillä ei ole niin suurta merkitystä. Verta ja suolia lentää tällä kertaa riittävästi, ja elokuva onkin saanut kunnon ikäluokituksen. Alienin ja Predatorin ystäville elokuva ei ole olenkaan huono ostos. Elokuvan loppu enteilee jatkoa, jota ainakin itse toivon.