Bill Mitchell on perinteinen Yhdysvaltain presidentti; naisiin menevä, välinpitämätön ja häikäilemätön teoissaan. Dave Kovic on taas ystävällinen työnvälittäjä, jonka hupia on silloin tällöin presidentin imitointi julkisesti. Näissä miehissä on yksi yhteinen puoli: identtinen ulkonäkö. Salaisen palvelun tapana on hankkia presidentille kaksoisolento tämän turvallisuuden vuoksi. Uutta etsittäessä löytyy Dave. Heidän palkattuaan Daven presidentin kättelysijaiseksi, oikealle presidentille käy huonosti touhuissaan erään työntekijänsä kanssa. Dave alkaa estelyistä huolimatta toteuttamaan itseään ja omia ajatuksiaan maan parannukseen.
Dave alkaa kohtalaisen piikikkäänä komediana, mutta valitettavasti vesittyy tosikkomaisuuden ja lapsellisuutensa vuoksi tavanomaisen jenkkileffan tasolle. Teennäinen romantiikka ei asiaa myöskään paranna, päinvastoin. Elokuvasta olisi luultavasti saanut sekä hauskemman että iskevämmän jos sen olisi muuntanut absurdimmaksi ja farssinomaiseksi. Ohjaajalle tyypillinen imelä opettavaisuus on ikävä kyllä tässäkin läsnä, erityisen voimakkaastikin.
Sympaattinen Kevin Kline vetää kaksoisroolinsa rutiinilla, eikä pääse tuomaan esille koko kirjoaan. Kaikenkaikkiaan henkilöhahmot ovat höyhenenkeveitä ja vailla päämäärää. Tapahtumien loogisuuskin menee yli hilseen, josta ei olisi haittaa farssissa. Tämä kun on tehty tosissaan.
Ivan Reitmanin ennalta-arvattavalla, pikkuhauskalla komedialla olisi potentiaalia taidokkaampaan poliittiseen satiiriin, mutta se tyytyy vain raapaisemaan pintaa. Käteen jää vain muutama huvittava irtovitsi ja pinnallisen hyvä mieli.
nimimerkki: Aci