Steven Spielberg. Mies, joka valittiin muutama vuosi takaperin parhaaksi amerikkalaiseksi ohjaajaksi. Eikä tuollainen nimitys ihmetytä ollenkaan, kuuluuhan herran filmografiaan sellaisia klassikoita kuin Schindlerin lista ja Tappajahai. Spielbergin elokuvat jaetaan yleensä selvästi kahteen eri kastiin: vakavaan ja kevyeen elokuvaan. Parhaimmillaan Steve on vakavassa, mutta ei häntä kevyempien elokuvien saralla voi oikein huonoksikaan haukkua. Vuonna 2004 ilmestynyt Terminaali sijoittuu tähän kevyempään sarjaan.
Elokuva kertoo miehestä, joka ei pääse poistumaan lentokentältä, eikä palaamaan kotimaahansa, sillä hänen viisuminsa on evätty hänen kotimaasaan tapahtuneen sotilasvallankaappauksen takia. Mies joutuu asettumaan taloksi lentokentälle, mikä tuo jatkuvasti hankaluuksia, varsinkin, kun lentokentän johtaja ei pidä tilanteesta ja yrittää jatkuvasti lakaista miestä muiden harteille. Pois näkyvistä – pois mielestä, se on tämän miehen ideologia. Lentokentällä asuessaan mies tutustuu ja ystävystyykin monen lentokentän työn tekijän kanssa ja romanssiakin alkaa olla viritteillä…
Elokuva pohjautuu itse asiassa tositapahtumiin. Muuan iranilainen mies nimittäin on joutunut asumaan eräällä Ranskalaisella lentokentällä vuodesta 1988.
Terminaali on ihan rento elokuva. Se viihdyttää ihan kiitettävästi, eikä aika käy pitkästi. Pituutta on ehkä hieman liikaa, mutta ei vaivaksi asti. Tapahtumia riittää, eikä tyhjänkäyntiä synny, tästä pitää huolen onnistunut käsikirjoitus, joka onnistuu jopa herättämään ajatuksia. Mukana on tuttuun tyyliin sympaattisia hahmoja, huumoria ja värikkäitä tapahtumia. Yhteiskuntakritiikkiäkin on saatu mukaan, mikä on tottakai hyvä juttu.
Spielberg on ohjannut hyvin ja elokuva on kevyt ja mukava. Tämänä tyylistä Spielbergiä nähtiin jo muutama vuosi takaperin tehdyssä Ota kiinni jos saat -filmissä, tosin tämä elokuva on hieman onnistueempi ja viihdyttävämpi.
Näyttelijäpuoli nojaa vahvasti ammattitaitoisen Tom Hanksin varaan. Hanks onkin elokuvan peruspilareita, eikä turhaan ole Spielbergin arvostama näyttelijä. Hanksilla on karismaa ja ammattitaitoa ja hän pystyy pitämään mielenkiinnon hahmossaan koko keston ajan. Eikä muissakaan ole valittamista, onhan mukana Catherine Zeta-Jones, mainio Chi McBride ja Stanley Tucci erinomaisena kusipäänä.
Oikeastaan Terminaalista ei viitsisi juuri valittaa. Mikään maailmaa mullistava elokuva se ei ole, mutta onnistunut draamakomedia mielenkiintoisesta aiheesta se on ja sopii erinomaisesti johonkin tylsään iltaan, jolloin haluaa katsoa jotain kevyttä ja sympaattista. Kevyttä Spielbergiä parhaimmillaan, mikä on takuuviihteen tae. Tämän jälkeen Steve onkin sitten tehnyt taas muutaman vakavamman pätkän, mikä sopiikin hyvin kahden kevyemmän jälkeen. Tästä elokuvasta nimittäin näkee, että tätä on ollut kiva tehdä.
nimimerkki: Sano mitä sanot