Criminal on mukava pikkuleffa, jossa kaksi Los Angelesissa pyörivää huijaria päätyy yksiin tekemään elämänsä kuprua. Rodrigo (Diego Luna) on nuorempi pikkuhuijari, joka kikkailee rahanvaihtojen kanssa ja omaa vielä moraalia. Richard (John C. Reilly) on jo hiukan kokeneempi kaveri, jonka rikollisuus on tehnyt jo niin paatuneeksi että rahat lähtee ilman tunnontuskia vanhoilta mummoiltakin ja vielä näytöstyyliin.
Rodrigo ja Richard yhdistävät siis voimansa eräässä “rahasapluuna” -keississä. Täytyy sanoa että leffan parissa viihtyy kohtuudella. Leffasta nauttimista pilaa hiukan se että tämäntyylisiä leffoja on tullut nähtyä ja itselläni tuli ainakin odotettua tiettyä käännettä koko leffa ajan ja monia tapahtumia piti vinkkinä siihen että näin tuleekin tosiaan käymään. Oliko leffa todella niin ennalta-arvattava? No ei nyt ihan, ratkaisu oli lopulta yllättävä ja epälooginen, mutta toisaalta melko helppo. Olisiko koeyleisön jälkeen loppukohtaus vedetty uusiksi hiukan eri kaavalla? Vähän sellainen fiilis jää.
Huijarikaksikon väliset kemiat toimii ja meininki on ruudulla sulavaa katseltavaa. Juoni rullaa mukavasti eteenpäin, mutta tuon ratkaisun odottaminen pilasi nautintoa. Kyseessä on jokatapauksessa varsin viihdyttävä ja kelvollinen leffa. Parempiakin huijaritarinoita on silti nähty. Tässä leffassa hurmaa silti mukava pienimuotoisuus.
Ohjaaja Gregory Jacobs on toiminut Steven Soderberghin ensimmäisenä apulaisohjaajana jo 90-luvun alusta lähtien. Jokohan oppipoika lähtee omalle ohjaajauralleen vai onko kyseessä vain kokeellinen välityö