Indiana Jones -käsikirjoittaja on samaa mieltä monia katsojia vaivanneesta asiasta

13.7.2022 23:26

Viidettä Indiana Jones -seikkailua odotellaan vielä, sillä vaikka elokuva onkin ns. purkissa, sen ensi-ilta koittaa vasta ensi vuoden kesäkaudella. Leffan sisältöä on toistaiseksi vain arvailtu, mutta joissakin seikoissa sen oletetaan eroavan verrattuna neljänteen Indiana Jones -elokuvaan. Tällä kertaa luvassa tuskin on alien-teemaa, kuten viimeksi.

Paljon negatiivista palautetta ulkoavaruuden olentoihin liittyvästä juonikuviostaan saanut Indiana Jones ja kristallikallon valtakunta jää tiettävästi viimeiseksi Steven Spielbergin ja George Lucasin yhdessä tekemäksi Indy-seikkailuksi. Vaikka uusi leffa käyttääkin yhä mm. Lucasin kehittelemiä hahmoja, käsikirjoituksesta vastaavat muut, ja ohjaajana toimii Spielbergin sijasta James Mangold.

Neljättä Indy-rainaa kirjoittanut David Koepp on sittemmin kertonut, että hän ei oikeastaan olisi halunnut sotkea avaruusoliota elokuvan juoneen. Näin hän kertoo tapahtuneesta:

– En ollut tyytyväinen siihen ideaan [….] missään vaiheessa. Kun tulin mukaan, yritin taivutella [Spielbergiä ja Lucasia] muuttamaan sen – minulla oli toinen ajatus. He eivät halunneet muutosta. En sano, että minun ajatukseni olisi ollut parempi, mutta ajattelen, että elokuva kohtasi paljon vastustusta […ja] suuressa määrin [fanit sanoivat]: “Meistä ei tunnu, että avaruusolentojen olisi pitänyt olla Indiana Jones -leffassa.”

 

Lähde: MovieWeb

Kuva: Universal Pictures/ Indiana Jones and the Kingdom of Crystal Skull, 2008

Lisää luettavaa