Jo kuudetta tuotantokauttaan Netflixillä etenevä Black Mirror tunnetaan sarjana, jossa on kovan luokan tähtiä ja tarinoita, joissa teknologialla on puhutteleva rooli. Eräässä sen jaksossa nähtiin esim. virtuaalitodellisuus, jossa ihmiset saattoivat jatkaa elämäänsä kuoleman jälkeen, ja toisessa tarinassa nainen, jonka arki suistui raiteiltaan, kun hänelle selvisi, että hänestä tehdään tv-sarjaa. Black Mirror on sivunnut myös tekoälyaihetta.
Niin taiteen kuin tieteellistenkin tekstien luomiseen käytetty kehittynyt tekoäly kiinnostaa luonnollisesti Black Mirrorin luojaa, Charlie Brookeria. Brooker ei kuitenkaan kerro kuluvalla kaudella erityisesti tekoälystä. Tämä saattaa liittyä hänen kokemukseensa sen käytöstä. Brooker kertoo kokeilleensa kehittyneen keskustelubotti ChatGPT:n käyttämistä Black Mirrorin käsikirjoittamiseen:
– Ensi vilkaisulla sen suoltama teksti vaikuttaa hyväksyttävältä, mutta toisella vilkaisulla paskalta. Tämä johtuu siitä, että se vain käy läpi aiempien Black Mirror -jaksojen tiivistelmät ja jotenkin möyhii ne sekaisin. Jos kaivelet [sen tuottamaa tekstiä] vähän syvemmältä, huomaat, ettei siinä oikeastaan ole mitään todella omaperäistä mukana. Se on kuin jonkun eilispäivän imitaattorin sketsistä.
Lähde: SlashFilm
Toim. R. Isoviita