Avengers: Endgame asetti Marvel-leffojen riman korkealle: Maailmanlaajuisesti yli 2,7 miljardia dollaria kahminut supersankariseikkailu jyräsi lippukassoilla niin, ettei vastaavaa ehkä kovin äkkiä koeta. Marvelilla on oltu kuitenkin toiveikkaita asian suhteen. Endgamen ohjaajat, Russo-veljekset tekevät jälleen uutta Marvel-elokuvaa, Avengers: Doomsdayta, vaikka kaksikko on myöntänyt olleensa vastahakoinen asian suhteen.
– Robert [Downey] yritti puhua meidät mukaan ja kieltäydyimme… Meillä ei ollut tarinaa, eikä väylää edetä. Hangoittelimme vastaan jonkin aikaa, Joe Russo kertoi tapahtumista, joiden voi katsoa käynnistyneen näyttelijä Jonathan Majorsin potkuista Marvel-pahis Kangin roolista vuonna 2023.
Majorsin skandaalinkäryinen lähtö jätti Marvel Studiosin elokuvauniversumiin suurpahiksen kokoisen tyhjiön, jota Robert Downey Jr:n tulkitseman Dr. Doomin pitäisi täyttää. Rooli ei ole täysin vieras Downey Jr:lle, sillä hänen piti näytellä kyseistä ilkimystä ja vuoden 2005 Fantastic Four -versioinnissa. Tähti päätyi kuitenkin lopulta Marvel-sankari Iron Manin eli Tony Starkin osaan.
Stark-tulkinnastaan paljon kiitosta saanut Downey Jr. ei ole ainut luottotähti, jonka varaan Marvel Studiosilla nyt lasketaan. Russojen ohjattavaksi langennut Avengers: Doomsday vilisee huippunimiä: Deadpool & Wolverinessa monen X-Men-fanin märän unen viimein täyttänyt Channing Tatum on mukana, kuten myös joukko, jonka X-Men-hahmoja on rakastettu, mutta joiden paluuseen ei välttämättä enää uskottu. Patrick Stewartin professori X:lle jätettiin haikeat jäähyväiset jo 2017, mutta hänen paluunsa on vahvistettu samoin kuin mm. Rebecca Romijnin Mystiquen, Ian McKellenin Magneton ja Alan Cummingin Nightcrawlerin.
Kutkuttavista nimistä huolimatta Avengers: Doomsdayn menestys arveluttaa, sillä Russojen tuorein elokuva ei ole varsinaisesti kerännyt ylistävää palautetta. Veljesparin tieteisseikkailu Liittymiä eli The Electric State on toki juuri nyt suoratoistojätti Netflixin katsotuin leffa, mutta 22,5 milj. katselukerrasta huolimatta tämä n. 320 milj. dollarin raina on saanut epäonnistuneen leiman.
Vaikka suuri yleisö on suhtautunut robottitarinaan myönteisesti, kriitikoiden näkemys The Electric Statesta on ollut suorastaan murskaava. Huikean kallis raina ei myöskään helisytä lippukassoja, sillä sille ei ole suotu ollenkaan elokuvateatterilevitystä. Sen voi nähdä ainoastaan Netflixillä. Leffan keräämä suosio näyttää joka tapauksessa yhtä nopeasti hiipuvalta kuin Russojen aiemman Netflix-tuotannon, The Gray Manin. 200 milj. dollaria maksaneen toimintajännärin jatko-osan tekemistä ei ole kiirehditty, vaikka ennakkoon siitä odotettiin jopa jotakin James Bondin kaltaista menestystarinaa.
Avengers: Doomsdayn ja sitä seuraavan Avengers: Secret Warsin toivotaan olevan hittejä niin kriitikoiden kuin suuren yleisön keskuudessa, koska pelissä on isoja panoksia. The Electric Staten budjetti näyttäytyy jopa maltillisena sen rinnalla, mitä Russo-veljesten uudet Marvel-elokuvat vaikuttaisivat kustantavan. Näitä elokuvia ei selvästikään olla tekemässä pelkkään kotikatseluun, sillä jo Avengers: Doomsdayn esivalmisteluihin on arvioitu käytetyn yli kolme kertaa sen verran kuin esim. Marvelin Ant-Man and the Wasp: Quantumaniaan. Avengers: Endgamen on arvioitu kustantaneen ainakin 800 milj. dollaria, joten Avengers: Doomsday tuskin tulee studiolle ainakaan halvemmaksi – sen kustannukset saattavat kiivetä miljardiluokkaan.
Avengers: Doomsdayn tuomiopäivä koittaa toukokuussa 2026, ellei elokuvan tuotanto kohtaa yllättäviä hidasteita.
Lähteet: Deadline, Gamerant, Yahoo!Entertainment, BBC, The Guardian, ScreenRant, Comingsoon.net, Forbes
Toim. R. Isoviita